UUTISET

Takaisin listaukseen
Yaskawa drives at watersport center in Rotterdam 20.02.2026

GA700-taajuusmuuttajat luomassa aaltoja

RiF010 on Rotterdamin keskustassa sijaitseva vesiurheilukeskus, jossa voi surffata, bodyboardata, meloa kajakilla ja jopa harrastaa laitesukellusta. Hankkeen toteuttamiseksi Steigersgracht erotettiin muusta Rotte-joesta, ja altaan vesi puhdistettiin. Kanavaan asennettiin keinotekoisia aaltoja tuottava laitteisto.

Altaassa on kaksi erillistä järjestelmää: vedenpuhdistuslaitteisto sekä aallontuotantojärjestelmä. Aallontuotanto perustuu kahdeksaan puhaltimeen, jotka tuottavat keskimäärin 1,5 metriä korkean aallon noin seitsemän sekunnin välein. Jokaisella puhaltimella on oma niin sanottu aaltokammionsa.

Kussakin aaltokammiossa on Yaskawa GA700 –taajuusmuuttaja, joka ohjaa pumppausprosessia ja saa hallitusti aikaan ihania aaltoja vesiurheilijoiden iloksi. 

Yaskawa GA700 frequency converters making waves in Rotterdam

 Tutustu Yaskawa GA-sarjan taajuusmuuttajiin »

Saatavilla suoraan Masalan varastosta. 

Marjut Vainio

Marjut on VEM motors Finland Oy:n markkinointipäällikkö.