UUTISET

Takaisin listaukseen
VEM 4.05.2015

Teknisen Kaupan markkinakatsaus 1Q 2015 – Kasvu jatkui ensimmäisellä neljänneksellä

 
Teknisen kaupan tiedote 4.5.2015,
04.05.2015
 

Teknisen kaupan myynti kasvoi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 1,1 prosenttia edellisestä vuodesta. Toimialoista myynnin kasvu jatkui niin teollisuuden investointitavara- kuin tuotantotarvikekaupassakin. Rakennusalan tuotteissa ja kuluttajakaupassa alkuvuosi oli edelleen miinusmerkkinen. Raaka-ainekauppa pysyi liki edellisen vuoden tasolla.

Vaisuhkojen talvikuukausien jälkeen useimmilla toimialoilla nähtiin maaliskuussa piristymisen merkkejä; ainoastaan rakennusalan koneiden ja laitteiden myynti supistui edelleen. Kokonaisuudessaan teknisen kaupan myynti kohosi maaliskuussa 3,2 prosenttia vuodentakaista suuremmaksi.

Myyntitiedot perustuvat yhdistyksen jäsenten antamiin tietoihin ja toimialakatsaukset jaostoissa ja yhdistyksen muussa työskentelyssä kerättyihin tietoihin toimialan tilanteesta. Katsausta voidaan pitää hyvin kattavana, koska yhdistyksen jäsenistöön kuuluu noin 85 prosenttia koko toimialan yrityksistä.    

 

 
Author

VEM motors Finland Oy